OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT ()

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki           
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

CZŁONKOWIE AK

ALEKSANDRA SIDERKIEWICZ  pseudonim "OLA"

 dodano: 01.02.2006

    Urodzona 4 grudnia 1921 roku w miejscowości Żyngieliszki obwód Brasław okręg Wilno. Pochodziła z rodziny, rolniczej. Wszyscy byli w konspiracji, a dom był często ośrodkiem działalności podziemnej. Tu odbywały się spotkania i narady dowództwa 24 Ośrodka Dywersyjnego oraz szkolenia sanitariuszek, prowadzone przez położną z Turmont, powszechnie nazywaną panną "Eweliną". W szkoleniach brało udział 9 dziewczyn, które pochodziły z różnych miejscowości, w okolicach Żyngieliszek.

   Jesienią 1942 roku brat Edward Siderkiewicz ps. "Rossveld", siostra Katarzyna Siderkiewicz ps. "Judyta" i ja - Aleksandra Siderkiewicz ps. "Ola" w Staciunach złożyli przysięgę przed ówczesnym komendantem ps. "Lach" 24 Ośrodka Dywersyjnego. Wacław Sidorkiewicz był krewnym i sąsiadem, dłuższy czas, do powołania 24 Brygady AK "Dryświaty", był dowódcą 24 Ośrodka Dywersyjnego przyjmując pseudonim  "Kruk", "Łuna", "Bem". 

  Brała udział w transportach broni i amunicji do różnych miejscowości. W czasie transportu musiała udawać chorą wiezioną do lekarza lub szpitala, a na dnie furmanki czy sań w zimę, pod słomą, na której leżała, była ukryta broń i amunicja. Pełniła dwie funkcje: sanitariuszki i łączniczki, uzyskane informacje przekazywała dowódcy ps. "Lach" w 24 Ośrodku Dywersyjnym. Ostatni meldunek doręczyła w lipcu 1944 r "Lachowi" gdy żołnierze 24 Brygady AK "Dryświaty" po rozbrojeniu byli już internowani w Czarnym Brodzie na półwyspie jeziora Smołwy.

Do Polski w ramach repatriacji przyjechała z rodziną w grudniu 1945 r. i osiedlili się w Korszach. Pracę na PKP na stacjach Korsze i Kętrzyn rozpoczęła w charakterze telegrafistki pracując do emerytury 1977 r. 

   Za działalność konspiracyjną została odznaczona Medalem Wojska po raz 1 i 2, przyznanym dnia 15.08.1948 roku i Krzyżem AK, nadanym przez Londyn dnia 15.07.1973 roku. Pomimo stwierdzonej działalności konspiracyjnej w "Ostatnim Raporcie"  wydanym przez pana Kazimierza Krauzego, dowódcy 24 Brygady AK "Dryświaty" ps. "Wawrzecki", i nadanych odznaczeń, miała duże trudności z uzyskaniem uprawnień kombatanckich. Kwestionowano jej działalność w AK, ponieważ nie ujawniła jej w poprzednich życiorysach.

Źródła:

1. "W SZTAFECIE POKOLEŃ" wyd. Kengraf 2000; wydanie. I; opracowanie: Koło AK w Kętrzynie.