OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki               
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach         ZS w Sątocznie
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOWARZYSZENIA

KSSK "Otwarte Drzwi"


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


WŁAŚCICIEL

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

"BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE!" - PRZEŁAMUJĄ STEREOTYPY

  dodano:01.03.2012

Kolejny już raz przełamujemy stereotyp biblioteki oferując swoim użytkownikom spędzenie czasu wolnego w miły i twórczy sposób, ponieważ od piątku sale biblioteczne wszystkich placówek w naszej gminie zamieniły się w pracownie artystyczne oferujące warsztaty filcowania. Wprowadzając nową formę działań kulturalnych w bibliotece utożsamiamy się z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek, które brzmi „Biblioteka ciągle w grze!”.

Ktoś zapyta – A dlaczego filcowanie? Odpowiadamy, dlatego że chcemy posiadane umiejętności przekazać innym, chcemy aby biblioteka kojarzyła się z miejscem gdzie warto przyjść i zgłębić nie tylko wiedzę ale też i zainteresowania, ale też dlatego że to wspaniała okazja integracji międzypokoleniowej ponieważ warsztaty skupiają osoby co najmniej z trzech pokoleń, a łączy je wspólna pasja do robótek ręcznych.

Nazwa filcowanie wywodzi się z języka niemieckiego, po polsku oznacza spilśnianie. Uchodzi ona za najstarszą metodę uzyskiwania tkaniny, prawdopodobnie starszą nawet od tkactwa. Ślady filcu znaleziono m.in. na terenie dzisiejszej Turcji i datowane są na 6500 r p.n.e.

W Polsce początków tradycji filcowania należy upatrywać w IX wieku, kiedy to był on wykorzystywany do tworzenia nakryć głowy, skarpet, obuwia czy koców. Do dziś
w niektórych regionach Polski stosuje się praktyki filcarskie do wyrobu walonek (prostych butów filcowych) czy tradycyjnych strojów ludowych.

Obecnie wyroby filcowe wracają do łask. Technika ręcznego filcowania staje się popularną formą rozwoju artystycznego. Praca z wełną znakomicie rozwija wyobraźnię i zdolności manualne.

Filcować może każdy, bez względu na płeć i wiek. Dzieci przenoszą się w  w świat koloru i fantazji. Dla dorosłych to jeden ze sposobów na wyciszenie po męczącym dniu. Filcowanie nie wymaga znajomości skomplikowanych ściegów. Jedynym ograniczeniem jest  wyobraźnia.

Na zajęciach będziemy wykonywać różne przedmioty np. biżuterię, elementy dekoracyjne, itp. Każdy z tych przedmiotów będzie jedyny w swoim rodzaju. Do hobbystycznego filcowania wykorzystamy  dwie podstawowe techniki: na sucho oraz na mokro. Tematy poszczególnych spotkań będą inspirowane pomysłami samych uczestników.

Warsztaty zakrojone na tak szeroką skalę odbędą się dzięki pomocy naszego głównego sponsora, a mianowicie EDP Renewables dzięki któremu mogliśmy zaopatrzyć naszych użytkowników w potrzebne materiały i wełnę do filcowania.

Zwieńczeniem warsztatów będzie spotkanie wszystkich uczestników z pięciu placówek bibliotecznych na uroczystym zakończeniu w Korszach, podczas którego  wysłuchają oni  wykładu na temat farm wiatrowych oraz będą mogli skorzystać z wycieczki do farmy wiatrowej i zobaczyć na własne oczy jaki jest mechanizm działania wiatraków.  

Zajęcia filcowania w poszczególnych placówkach będą odbywały się z częstotliwością  ustaloną przez te placówki w następujących dniach:

Poniedziałek – Filia Biblioteczna w Łankiejmach

Wtorek - Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach

Środa – Filia Biblioteczna w Kraskowie

Czwartek – Filia Biblioteczna w Garbnie i Sątocznie

 

Jadwiga Hajduk

Dyrektor MGBP w Korszach