OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki               
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach         ZS w Łankiejmach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOWARZYSZENIA

KSSK "Otwarte Drzwi"


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


WŁAŚCICIEL

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

 ŚWIETLICA CARITAS REALIZOWAŁA PROJEKT UNIJNY

  dodano: 23.12.2010

    Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jako krajowy organ wykonawczy dla Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010 w Polsce, ogłosiło wyniki krajowego naboru wniosków o dofinansowanie projektów mających na celu wspieranie działań w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Wśród zatwierdzonych do dofinansowania wniosków znalazł się wniosek złożony przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

         Projekt „Świetlica Caritas naprzeciw problemowi wykluczenia społecznego” realizowany był w Świetlicy Opiekuńczo - Wychowawczej Caritas przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach. Skierowany był do 30 dzieci i młodzieży z terenu działania świetlicy.

         Priorytetem realizowanego projektu było zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, rozwijanie zainteresowań, budzenie i utrwalanie pozytywnych wartości życiowych oraz nastawienie na aktywne i poznawcze formy spędzania wolnego czasu.

         Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach. Gry i zabawy ruchowe oraz zabawy „ na wesoło” nie tylko pozwoliły miło spędzać czas, ale wzmacniały w dzieciach poczucie własnej wartości i sukcesu oraz uczyły  zgodnego współdziałania. Wielokrotne wyjazdy na odkryty basen w Kętrzynie oraz na basen w Mikołajkach były wielką atrakcją dla dzieci.

         Dzięki projektowi mogły również uczestniczyć w trzech jednodniowych wycieczkach pod hasłem „Śladami Kopernika”.

29 lipca dzieci były w Olsztynie na „Wakacyjnym czwartku z Mikołajem Kopernikiem”. Nikt inny tylko Mikołaj Kopernik oprowadzał jej je po XIV-wiecznym zamku gotyckim. Wielką frajdą dla dzieci było przebieranie się w dawne stroje oraz udział w przedstawieniu „Bajka o małym smoku”. Spektakl w Planetarium spodobał się wszystkim. W Olsztynie było wiele niespodzianek, które wywołały radosny uśmiech na dziecięcych buziach. Wiele wspaniałych wspomnień pozostanie po wycieczce do Torunia. Dzieci z wielkim zainteresowaniem zwiedzały zabytki tego pięknego miasta, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Na pamiątkę zabrały własnoręcznie upieczone pierniki w Muzeum Żywego Piernika. Wycieczka do Fromborka dostarczyła dzieciom wiele nowych wrażeń i przeżyć. Dowiedziały się, że Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podnoszą wydarzenia historyczne i postać Mikołaja Kopernika. Wycieczki te, nie tylko przybliżyły postać Mikołaja Kopernika, ale pozwoliły, by wspomnienia z wakacji były ciekawe i radosne.

Cieszy fakt, że dzieci nie tylko bawiły się, ale pokazały też, że potrafią pracować na rzecz środowiska. W czerwcu wypieliły wszystkie gazony na dworcu PKP i zasadziły w nich kwiaty. Miło było też popatrzeć jak z zapałem porządkowały wiele zapomnianych grobów, na których zapaliły znicze.

Zadania programowe realizowane były również poprzez prowadzenie zajęć profilaktyczno-wychowawczych, celem których było:

-wdrażanie do przestrzegania norm społecznych,

-kształtowanie postaw sprzyjających podejmowaniu racjonalnych decyzji związanych z uzależnieniami ze szczególnym uwzględnieniem asertywnego mówienia „NIE”,

-wyrabianie umiejętności pomocniczych w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami,

-umacnianie pozytywnego obrazu samego siebie,

-stworzenie okazji przeżycia sukcesu,

-rozpoznawanie i werbalizowanie swoich uczuć i przeżyć,

-nauka „zdrowych” i dopuszczalnych sposobów rozładowywanie napięć emocjonalnych oraz konstruktywnego rozwiązywania konfliktów,

-budowanie udanych relacji z ludźmi.

Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli, którzy na co dzień udzielają się w świetlicy jako wolontariusze. Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu i wypracowaniu metod pracy z dziećmi realizowali autorskie programy.

Wszyscy wolontariusze mogli uczestniczyć w dwóch szkoleniach zorganizowanych w naszej świetlicy. Jedno przeprowadzone było przez Panią psycholog z Niebieskiej Linii i dotyczyło przemocy, a drugie- przez terapeutę uzależnień.

Uważam, że program ten uczynił wiele dobrego dla naszych dzieci i mam nadzieję, że nie jest on ostatnim programem realizowanym w naszej świetlicy.

 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

„Niniejszy dokument został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyrażone w nim opinie w żaden sposób nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.”

      

 

FOTO GALERIA

fot. Ewa Zadłużna

 

Powrót