OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki               
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


 
ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

MOK ZAPRASZA NA WYSTAWĘ 12.05.2006

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w dniu 15.05.2006 r. o godz. 17.00 na otwarcie etnograficznej wystawy "Śmierć oswojona. Obrzęd pogrzebowy Polaków na Wileńszczyźnie". Wystawę otworzy p. Maria Kwiecień-Przekorzyńska, autorka zdjęć i uczestniczka badań naukowych na Wileńszczyźnie. Ekspozycja wypożyczona została ze zbiorów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawe. Wystawa w sali muzealnej MOK organizowana jest w ramach VIII Warmińsko-Mazurskich dni Rodziny, które w tegorocznej edycji przebiegają pod hasłem: "Rodzina w obliczu cierpienia".

Tadeusz Korowaj

Maria Kwiecień-Przekorzyńska w latach 1999-2001roku, jako uczestniczka badań prowadzonych na Wileńszczyźnie przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, zbierała materiały do ustnego sennika ludowego. Badania były prowadzone głównie wśród Polaków zamieszkujących małe miasteczka i wsie w okolicach Niemczyna i Służan (rejon wileński) oraz w okolicach Turgiel i Dziewieniszek (rejon solenicki). Oprócz tego wielokrotnie jeźdźiła na Litwę samodzielnie - uczestniczyła w świętach Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a przede wszystkim w życiu codziennym mieszkających tam Polaków. Rozmawiała nie tylko o snach, ale również nagrywała pieśni, robiła zdięcia, notatki, oglądała albumy rodzinnych fotografii.
Pisze ona o sposobie rozumienia i interpretacji snów w kulturze wiejskiej społecznosci lokalnej, wiąże wiedzę o snach z ludową religijnością i podejściem do śmierci. Stąd jej zainteresowanie śmiercią i obrzędem pogrzebowym. W Dziewiniszkach i pobliskich Jurgielanach udało jej się zostać "przyszywanym" członkiem grupy śpiewaków pogrzebowych, co pomogło jej dokładniej poznać formę obrzędu i wierzenia mu towarzyszące.
Na wystawę składają się zdjęcia z badań terenowych oraz fotografie pochodzace z rodzinnych albumów mieszkańców Wileńszczyzny i Ziemi Dziewieńskiej. Pieśni reprezentują warianty wykonywane w okolicach Dziewieniszek.