OG£OSZENIA                           KSIÊGA GO¦CI                            FORUM                           CZAT ()

 

Strona G³ówna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki                
Cz³onkowie AK


GEOGRAFIA

Po³o¿enie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludno¶æ


W£ADZE 

W³adze Miasta
Rada Miejska


O¦WIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawos³awna


¦WIETLICE

¦wietlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZK£AD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

WARNIKAJMY – MA£Y MALBORK

  Warnikajmy – wie¶ po³o¿ona ok.    na wschód od Korsz. Dojazd do miejscowosci od strony Korsz – przez Olszynkê i B³ogoszewo; od strony Kêtrzyna przez Równinê Górn± i Doln±. Nazwa miejscowo¶ci wymieniona po raz pierwszy w 1419r. Jako Warnikaym ( w pó¼niejszych ¼ród³ach tak¿e Warnikeim, Wernekeim) utworzona zosta³a prawdopodobnie od pruskich s³ów warne – wrona i kaymis – wie¶.

  Czterech zbrojnych z Warnikajm

   W pierwszej po³owie XV w. by³a to wie¶ pruska, zwi±zana zapewne z istniej±cym w Równinie Dolnej ( Unter Plehnen) w pierwszej po³owie XIVw. Krzy¿ackim gródkiem stra¿niczym. Nale¿a³a do okrêgu prokuratorskiego w Rastenburgu ( Kêtrzyn), oraz  do parafii w Lamgarben (Garbno). W XV w. mieszkañcy wsi zobowi±zani byli do wystawiania 4 zbrojnych w razie konieczno¶ci obrony kraju lub wyprawy wojennej.   Pierwszym znanym w³a¶cicielem dóbr rycerskich w Warnikajmach by³ Zygmunt Daniel, który otrzyma³ 12 w³ók i 13 rade³ ziemi od ksiêcia Albrechta Hohenzollerna na mocy nadania z 24 czerwca 1526 r. Kolejnym w³a¶cicielem maj±tku zosta³ Wilhelm von Oppen, któremu ksi±¿ê Albrecht przekaza³ 20 w³ók w Warnikajmach , wie¶ Schonenflies ( Kraskowo ) oraz grunty we wsiach Plehnen i Gaudeckenn ( Równina i Gudziki). Z posiad³o¶ci w Warnikajmach, Równinie i Kraskowie von Oppen zobowi±zany by³ wystawiaæ do obrony kraju i na wyprawy wojenne dwóch rycerzy konnych w pe³nym uzbrojeniu z giermkami. Po ¶mierci Wilhelma von Oppen , jego trzej synowie 5 stycznia 1609 r. Sprzedali maj±tek Zygmuntowi von und zu Egloffstein. Rodzina von Egloffstein by³a w³a¶cicielami dóbr w Warnikajmach do 1838 r. 20 stycznia 1838 r. Major w stanie spoczynku Karol August von Egloffstein z Arklit ( Arklitten) sprzeda³ lenne dobra rycerskie w Warnikajmach rotmistrzowi Ernestowi Teodorowi von Borcke z To³kin ( Tolksdorf ). W 1860 r. , maj±tek ten otrzyma³a w spadku córka Ernesta Teodora – Klara von Borcke , pó¼niej zamê¿na von Below. W 1902 r. Warnikajmy otrzyma³a jej córka Klara von Below , która w 1903 r. wysz³a za Juliusza von Braun.

   Von Braun – twórca rakiety V-2

     Juliusz von Braun ( ur. 1868) urzêduj±cy w latach 1902 – 1922 jako starosta powiatu w Gierdawach ( Gerdauen ), po pierwszej wojnie ¶wiatowej przyczyni³ siê do odbudowy powiatu ze zniszczeñ wojennych. Jego bliskim krewnym by³ Wernher von  Braun , twórca pocisku rakietowego V-2 , po wojnie – konstruktor rakiet w USA.  Koszty prac zwi±zanych z budow± nowych zabudowañ folwarcznych i reprezentacyjnego domu mieszkalnego przeros³y mo¿liwo¶ci finansowe rodziny von Braun. W 1929 r. przeprowadzono przymusow± licytacjê maj±tku w Warnikajmach. Nowym w³a¶ciciel – Ostpreussische Landschaft , w 1935 r. rozparcelowa³ maj±tek pomiêdzy kilku w³a¶cicieli.  Po 1945 r. ca³o¶æ maj±tku przejê³y PGR. W latach 50-tych , w Warnikajmach istnia³a stadnina koni zimnokrwistych rasy mazurskiej.

  Juliusz von Braun rozpocz±³ budowê kompleksu zabudowañ folwarcznych jeszcze przed 1914 r., wed³ug projektu Paula Englera. Zgodnie z ¿yczeniem w³a¶cicieli zabudowania maj±tku mia³y byæ wzorowane na ¶redniowiecznej architekturze zakonnej. W zwi±zku z tym von Braun z architektem kilkakrotnie wizytowa³ najlepiej zachowane budowle z czasów krzy¿ackich m.in. w Malborku , Lidzbarku i Lochstaedt. Zaprojektowany przez Englera zespó³ zabudowañ folwarcznych z reprezentacyjnym domem mieszkalnym by³ jednym z ciekawszych kompleksowych rozwi±zañ architektury wiejskiej tego okresu w Prusach. Ju¿ przez wspó³czesnych nazywany by³ „ma³ym Malborkiem”.

   Materia³y do budowy ( ceg³y, flizy, kszta³tki, dachówki ) wytwarzano w miejscowej cegielni. Kolumny do refektarza i na balkony wykona³ z kamienia narzutowego kamieniarz – jeniec francuski.

   W sk³ad zabudowañ folwarcznych wchodzi³y m.in.: stajnie, obory, spichlerze, kurnik, mleczarnia, wozownia, gara¿e, ku¼nia, warsztaty rzemie¶lników, dom dla nadzorców. W kwadratowej baszcie przy murze okalaj±cym zabudowania znajdowa³a siê przepompownia a w s±siedniej okr±g³ej baszcie – ch³odnia, w której zim± gromadzono lód.

     Budowê domu mieszkalnego dla w³a¶cicieli maj±tku, rozpoczêt± jeszcze w czasie wojny, ukoñczono  w 1924 r. W najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu – refektarzu (jadalni) wisia³ ozdobny ¿yrandol – dar spo³eczeñstwa powiatu gierdawskiego. ¦ciany refektarza ozdobione zosta³y przez hamburskiego malarza scenami z sagi o Nibelungach. W wysokiej na 20 m. Wie¿y znajdowa³ siê zbiornik na wodê.

   Po wykupieniu maj±tku przez Ostpreussische Landschaft i przyst±pieniu do parcelacji maj±tku nie znaleziono chêtnych do kupna budynku mieszkalnego; potencjalnych nabywców zniechêca³y du¿e koszta utrzymania budowli. W zwi±zku z tym, we wrze¶niu 1934 r., zdecydowano siê na jej rozbiórkê. Powiadomiona o tej decyzji Klara von Braun mieszkaj±ca wówczas w Rastenburgu przy Keiserstrasse 6, podjê³a starania maj±ce na celu zachowanie w ca³o¶ci zabudowañ folwarcznych wraz z domem mieszkalnym. Interwencja u Konserwatora Zabytków Sztuki i Historii Prowincji Prus Wschodnich Dethlefsena spowodowa³a jedynie krótkotrwa³e wstrzymanie prac. Budowla ta nie mia³a charakteru zabytkowego i mimo licznych publikacji prasowych rozbiórkê obiektu ukoñczono przed koñcem 1934 r.   Zachowane do dnia dzisiejszego zabudowania gospodarcze daj± jednak wyobra¿enie o skali i rozmachu tego niezwyk³ego za³o¿enia.

CMENTARZ

     Na p³n. od zabudowañ zespo³u folwarcznego w Warnikajmach po³o¿ony jest ewangelicki cmentarz wiejski, posadowiony na wyniesieniu terenu, którego granice wyznaczaj± klony. Cmentarz za³o¿ony jest na planie prostok±ta. Teren cmentarza jest zdewastowany, ocala³o tylko 10 grobów w cementowej obudowie.

  ¬ród³a:

1). Gazeta „Piramida”; nr: 4; marzec 1997r.; oprac: Mariusz Wyczó³kowski Muzeum im. W. Kêtrzyñskiego w Kêtrzynie

 GALERIA:

Warnikajmy - Ma³y Malbork

 

POWRÓT