OG£OSZENIA                           KSIÊGA GO¦CI                            FORUM                           CZAT ()

 

Strona G³ówna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki              
Cz³onkowie AK


GEOGRAFIA

Po³o¿enie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludno¶æ


W£ADZE 

W³adze Miasta
Rada Miejska


O¦WIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawos³awna


¦WIETLICE

¦wietlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZK£AD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

TO£KINY

   Wie¶ po³o¿ona ok. 10 km na pó³nocny – zachód od Kêtrzyna, niedaleko drogi Kêtrzyn – Bartoszyce. Dawna nazwa miejscowo¶ci – Tolksdorf zosta³a utworzona od nazwiska rodziny szlacheckiej pochodzenia pruskiego – Tolk. W ¼ród³ach zapisywana by³a jako Tolksdorf (1410), Tolkynen (1440) lub Dolksdorf (1528).

  We wczesnym ¶redniowieczu ...  

   ... To³kiny by³y zapewne wsi± prusk± le¿±c± na skraju lasu Krakotin. Resztki lasu przetrwa³y i znajduj± siê na po³udnie od miejscowo¶ci, w okolicach przysió³ka Krakocin

(d. Krakotin) oraz wokó³ jeziora To³kiñskiego .

Po³o¿enie samej wsi nie jest do koñca pewne. Oto bowiem le¿±ca nieopodal Starynia

(d. Altendorf) nazywana by³a w ¶redniowieczu Alt-Tolksdorff (w 1698 r. – Neu-Tolksdorff). Mo¿na zatem przypuszczaæ, i¿ pierwotna siedziba rodu Tolk znajdowa³a siê w okolicy dzisiejszej  Staryni, a To³kiny powsta³y dopiero w wyniku lokacji nowej wsi na prawie pruskim lub che³miñskim. W dokumencie lokacyjnym, wystawionym przez komtura ba³gijskiego Gottfrieda von Linden w dniu 10 lutego 1344 r. wymieniony jest m.in. Mathes (Matheus) Tolc.

   Ju¿ w ¶redniowieczu w To³kinach wydzielone by³y cztery ³any nale¿±ce do ko¶cio³a. Ko¶ció³ ten, nale¿±cy do archiprezbiteriatu  reszelskiego, do 1945 r. znajdowa³ siê pod patronatem kolejnych w³a¶cicieli dóbr w To³kinach i od 1510 podlega³ pod parafiê w Kraskowie (d. Schonfliess). W 1528 r. Kraskowo i To³kiny w³±czono do parafii w Garbnie (d. Lamgarben), lecz jeszcze w pocz±tku XVII i XVIII w. obydwa ko¶cio³y mia³y wspólnego proboszcza.

  Tolk, zu Eulenburg,

  von der Groeben ...

     Dobra rycerskie w To³kinach do pocz±tków XVI w. znajdowa³y siê w posiadaniu rodziny Tolk, lecz jej przedstawiciele ¿yli w tej samej miejscowo¶ci jeszcze w po³owie XIX w. Louise Tolks z To³kin by³a pierwsz± osob±, która w czerwcu 1856 r. dokona³a wp³aty do nowopowsta³ej powiatowej kasy oszczêdno¶ci ) Kreissparkasse).

   Kolejnym w³a¶cicielem maj±tku by³a rodzina zu Eulenburg. Prawdopodobnie w koñcu XVII lub w pocz±tkach XVIII w. To³kiny przesz³y na w³asno¶æ rodziny von der Groeben (1695). Pierwsza po³owa XVIII w. to okres kolejnych zmian w³a¶cicieli maj±tku.

Po Groebenach dobra to³kiñskie objêli: najpierw Kuchmeister von Sternberg, a po nim du Rosay. W 1772 r. w³a¶cicielk± To³kin zosta³a Antonina von Bonin. W wyniku jej ma³¿eñstwa z Filipem Karolem Ludwikiem von Borcke maj±tek przeszed³ na w³asno¶æ rodziny von Borcke.

   Ostatni± w³a¶cicielk± by³a Maria-Agnes von Borcke zamê¿na zu Dohna-Schlobitten.

Jej m±¿, Henryk Karol zu Dohna, za udzia³ w spisku na ¿ycie Hitlera, zosta³ stracony 14 wrze¶nia 1944 r. w Berlinie. W ko¶ciele w To³kinach znajduje siê jemu po¶wiêcona pami±tkowa tablica.

  PA£AC

     Pa³ac w To³kinach powsta³ w koñcu Xvi w., jako rezydencja Hansa Albrechta zu Eulenburga. Wed³ug rysunku umieszczonego na mapie dóbr to³kiñskich z 1650 r. by³a to budowla piêtrowa, przykryta podwójnym dwuspadowym dachem. Jak wywnioskowaæ mo¿na z topografii terenu, po³o¿ona by³a na wcinaj±cym siê w niewielkie jeziorko pó³wyspie, które dla zwiêkszenia obronno¶ci odciêto od pozosta³ego terenu fos±. Fosa zasypana zosta³a w po³owie XVII w., podczas przebudowy pa³acu dokonanej przez Ernesta zu Eulenburg. Projekt nowego pa³acu wykona³: Georg Muller, nadworny geometra ksiêcia elektora. Parterowa pocz±tkowo budowla, z trójosiowym, piêtrowym ryzalitem po¶rodku, zosta³a w pierwszej po³owie XVIII w. wzbogacona o wysoki, mansardowy dach. W po³owie XIX w. do pa³acu dobudowano pó¼noklasycystyczne ryzality boczne. Pa³±c zosta³ spalony prawdopodobnie po wkroczeniu wojsk radzieckich w 1945r. (w koñcu 1944r. w maj±tku w To³kinach zlokalizowany by³ lazaret).

  TO£KINY – JEDEN Z NAJLEPSZYCH W PRUSACH O¦RODKÓW HODOWLI KONI

   W XIX i pocz±tkach XX w. maj±tek w To³kinach by³ jednym z lepszych o¶rodków hodowli koni w Prusach. Po 1945 r. przeszed³ na w³asno¶æ PGR, pó¼niej Agencji W³asno¶ci Rolnej Skarby Pañstwa. Z dawnego maj±tku zachowa³y siê dawne zabudowania folwarczne z bram± wjazdow±, na której umieszczony jest kartusz rodziny von Borcke, oraz piêkny park krajobrazowy.

  KO¦CIÓ£

     Ko¶ció³ wybudowany w drugiej po³owie XIVw. n niewielkim wzniesieniu. Jest to budowla jednonawowa z czworok±tn± wie¿± dobudowan± od strony zachodniej, na osi ko¶cio³a. Budowa wie¿y, ukoñczona dopiero na pocz±tku XVI w. (ok. 1500r.), by³a dla ko¶cio³a zapewne zbyt kosztowna, o czym mo¿e ¶wiadczyæ wykaz d³ugów ko¶cio³a zaci±gniêtych w zwi±zku z budow±, znajduj±cy siê w aktach wizytacji z 1533r. D³ugi by³y na tyle powa¿ne, a mo¿liwo¶ci ich sp³aty tak ograniczone, ¿e zdecydowano siê na oddanie wierzycielom w zastaw srebrnego, poz³acanego krzy¿a. Niezbyt bogaty inwentarz wymieniony w aktach wizytacji oraz zad³u¿enie s± wymownym ¶wiadectwem s³abego zaanga¿owania patronów w sprawy ko¶cio³a w To³kinach. Dokument wystawiony dla Botho zu Eulenburg w rok po wspomnianej wizytacji przypomina mu o jego obowi±zkach jako patrona ko¶cio³a – o ty, ¿e do niego nale¿y odnawianie i utrzymanie wierzy ko¶cielnej.

   Z dawnego wyposa¿enia ko¶cio³a zachowa³y siê m.in.: o³tarz szafkowy z malowid³em przedstawiaj±cym sk³ad apostolski, figurami dwóch aposto³ów oraz personifikacjami Wiary i Nadziei, z pocz±tku XVII w., pochodz±ca z tego samego okresu ambona z malowid³ami przedstawiaj±cymi postacie ewangelistów, oraz ³awa kolatorska w³a¶cicieli maj±tku w Jutrkowie (d. Junkerken). Ocala³y w czasie I wojny dzwon ko¶cielny zosta³ skradziony w styczniu 1947r.

   Na przyko¶cielnym cmentarzu znajduje siê podwójny grobowiec ma³¿eñstwa von Borcke (+1848 i +1878) z wyrytymi na p³ycie herbami.

 

¬ród³a:

1). Gazeta „Piramida” nr:2, styczeñ 1997r; oprac: Mariusz Wyczó³kowski Muzeum im. W. Kêtrzyñskiego w Kêtrzynie

 GALERIA:

Ko¶ció³ w To³kinach

 

POWRÓT