OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT ()

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki              
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

Sajna Mała

 Sajna Mała (Klein Schrankheim). Był to Folwark który został założony w I połowie XIX w. przez rodzinę Firley. Po niedługim  czasie folwark ten kupiła rodzina Gramsów.

Gramsowie zajmowali się hodowlą ciężkich koni pociągowych, przeznaczonych m.in. dla wojska. Ich stadnina uważana była za jedną z lepszych w Prusach Wschodnich.

W posiadanych przez Fritza Gramsa folwarkach Sajna Mała i Dłużec Wielki, stadnina liczyła  (1922 r.) 137 koni.  W 1928 r. w Sajnie Małej mieszkały 102 osoby. W miejscowości znajduje się niewielki cmentarz położony nieopodal polnej drogi do dawnego folwarku Koskajmy.

Na tym zarośniętym i zniszczonym cmentarzu zachowała się kwatera rodziny Grams dawnych właścicieli majątku Sajna Mała. Na dwóch żeliwnych krzyżach widnieją następujące napisy: Therese Grams, geb. Mattoes geb. d. 9 Oct. 1835 gest. d. 13 Aug. 1869; na drugim zaś – Albert Grams geb. 24 Aug. 1829 gest. 10 Nov. 1905. oprócz krzyży czytelne są jeszcze dwa groby, przy których stoją rozbite nagrobki z napisami: Margarethe Grams 19.3.1873-30.8.1945 i Ida Marsch 10.9.1889-25.5.1945.

 

Powrót