OG£OSZENIA                           KSIÊGA GO¦CI                            FORUM                           CZAT ()

  

Strona G³ówna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki             
Cz³onkowie AK


GEOGRAFIA

Po³o¿enie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludno¶æ


W£ADZE 

W³adze Miasta
Rada Miejska


O¦WIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawos³awna


¦WIETLICE

¦wietlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZK£AD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

 £ankiejmy

    £ankiejmy (Langheim_. Wie¶ za³o¿ona w roku 1367 przez wielkiego mistrza Zakonu Winricha von Kniprodego, który nada³ Janowi Straupemu 74 w³óki ziemi na prawie che³miñskim. Wcze¶niej by³o tu zapewne grodzisko staropruskie ; nazwa wsi wywodzi siê z jêzyka pruskiego, w którym lanka znaczy ³±ka, a kaym – wie¶. Ko¶ció³ parafialny w stylu gotyckim z ceg³y i kamienia wybudowano pod patronatem rodu Truchsses von Wetzhaussenów w latach 1375 – 1400. Od roku 1528 fili± ko¶cio³a w £ankiejmach by³a ¶wi±tynia w Gudnikach. Do parafii nale¿a³y Gudniki i Sarkajmy. Wie¿ê ko¶cio³a w £ankiejmach zbudowano w koñcu XV lub na pocz±tku XVI wieku. Zniszczy³ j± orkan 17 stycznia 1818 roku; wie¿ê odbudowano od drugiej kondygnacji jeszcze w tym¿e roku.

¦wi±tyniê odnowiono w roku 1911. W pomieszczeniach pod wie¿± znajduj± siê cztery p³yty nagrobne, marmurowe, wmurowane w renesansow± ¶cianê z naturalnej wielko¶ci postaciami zmar³ych cz³onków starego rodu Truchsses von Wetzhaussenów, do którego do XVI wieku nale¿a³a wie¶. Przesz³a ona nastêpnie w posiadanie von Groebenów, przychylnych Polsce i zwi±zanych z kultur± polsk±. Fryderyk von Groeben, lejtnant wojsk polskich, bra³ udzia³ w odsieczy wiedeñskiej Jana Sobieskiego, walczy³ te¿ wcze¶niej pod jego sztandarami przeciwko Turkom. W muzeum kêtrzyñskim zachowa³a siê chor±giew ¿elazna z portretem Fryderyka von Groebena. Potomek rodu w roku 1772 urz±dzi³ w £ankiejmach o¶rodek niezamo¿nych cz³onków rodziny. Z tego te¿ okresu pochodz± tarcze zegarowe umieszczone na czterech stronach wie¿y ko¶cielnej.

   W 1785 roku £ankiejmy mia³y 22 domy, w 1817 roku 24 domy i 181 mieszkañców, a w 1939 roku 733 osoby.   Od 1954 roku £ankiejmy stanowi³y siedzibê Gromadzkiej Rady Narodowej. Pierwszym przewodnicz±cym Prezydium GRN by³ Antoni We³pa, a od roku 1958 Teofil Dach.1 stycznia 1960 roku w wyniku korekt w podziale administracyjnym gromadê tê zniesiono.1 lipca 1974 roku w £ankiejmach na obszarze 5091 ha utworzono Przedsiêbiorstwo Gospodarki Rolnej o charakterze uniwersalnym, wchodz±ce w sk³ad Kêtrzyñskiego Zjednoczenia Rolniczo – Przemys³owego. Przedsiêbiorstwo ma dobre wyniki w produkcji bobiku, wysiewanego tu zwykle ju¿ w lutym. W 1970 roku mieszka³o w £ankiejmach 448 osób. By³y tu w tym¿e roku o¶mioklasowa szko³a podstawowa, przedszkole na 30 dzieci, punkt zdrowia.  W 1973 roku do so³ectwa £ankiejmy, gmina Korsze, nale¿a³o piêæ miejscowo¶ci. Aktualnie w £ankiejmach mieszka 505 osób (stan na dzieñ 08.10.2004r.).Jest tutaj szko³a podstawowa, gimnazjum, filia biblioteczna Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach.

 

PA£AC

     W starym parku krajobrazowym zachowa³y siê ruiny pa³acu klasycystycznego,  budowanego w latach 1798 – 1805r. wed³ug projektu Dawida Gilly. Zdobi³ go olbrzymi portal z kolumnami. Spalony przez ¿o³nierzy sowieckich w 1945 r. Ruiny pa³acu rozebrano w latach 70-tych. Zachowane zabudowania gospodarcze i pozosta³o¶ci parku krajobrazowego.

    KO¦CIÓ£

     Ko¶ció³ p.w. ¶w. Jana budowano w latach 1375 – 1400. W³a¶cicielami ko¶cio³a do II wojny ¶wiatowej byli ewangelicy. Pierwszym pastorem za¶ by³ Jan Wagner (1554 – 1567). Data 17 stycznia 1818 by³a dat± tragiczn± dla ko¶cio³a w £ankiejmach, gdy¿ wielka wichura zniszczy³a zadaszenie, wschodni szczyt oraz organy. Rok trwa³y prace przy odbudowywaniu zniszczonego ko¶cio³a.  Wie¿ê wybudowano na prze³omie XV – XVI wieku. O³tarz g³ówny (1682r.), ambona (1687r.), krucyfiks (1515r.), rokowe organy (1882r.), ³awy (XVII w.), cztery epitafia (3 rodziny Truchses von Wetzhausen), tablica z nazwiskami poleg³ych w czasie wojny.

 ¬ród³a:

1). „Kêtrzyn z dziejów miasta i okolic”; wyd. Pojezierze; Olsztyn 1978r.

2). „Kêtrzyn z dziejów miasta i powiatu”; Zofia Licharewa; wyd. Pojezierze; Olsztyn 1962r.

 GALERIE:

Ko¶ció³

Szko³a

POWRÓT