OG£OSZENIA                           KSIÊGA GO¦CI                            FORUM                           CZAT ()

  

Strona G³ówna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki            
Cz³onkowie AK


GEOGRAFIA

Po³o¿enie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludno¶æ


W£ADZE 

W³adze Miasta
Rada Miejska


O¦WIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawos³awna


¦WIETLICE

¦wietlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZK£AD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

GLITAJNY

    Wie¶ le¿y w odleg³o¶ci ok. 2 km na p³n. – wsch. Od Korsz, przy trasie Korsze – Sêpopol. Glitajny (Glittehnen). Nazwa wsi jest pochodzenia pruskiego, w t³umaczeniu dos³ownym znaczy „Ma¶lak”. Pierwotnie brzmia³a  Gliteinai („glite” – „ma¶lak”).

Wywodzi siê od pruskich dóbr s³u¿ebnych, za³o¿onych przez Zakon Krzy¿acki ok. 1340 r. Lennik krzy¿acki posiada³ maj±tek wielko¶ci 13 ³anów. Po wojnie trzynastoletniej (1454-1466), Glitajny przesz³y w rêce Oelsenów. Rodzina ta pochodzi³a z okolic Paderbornu. 

Kapitan Aleksander August Leopold von Oelsen (1775-1811), by³ ostatnim dziedzicem na Glitajnach. Pó¼niej maj±tek nale¿a³ do rodziny mieszczañskiej Goebel. W 1785 roku Glitajny by³y maj±tkiem licz±cym 10 domów mieszkalnych. W 1817 w 17 budynkach mieszka³o 82 osoby. Goebel zakupi³ drugie Glitajny ( znajdowa³y siê w pobli¿u Bartoszyc), dok±d przeniós³ siê z rodzin±. W maj±tku zostawi³ jedynie zarz±dcê.

W roku 1853 wydali córkê za m±¿ w rezultacie czego, otrzyma³a Glitajny w posagu i zamieszka³a w nich razem ze swym mê¿em Carlem Friedrichem Ferdinanden Juliusem von Skopnikiem. Po ¶mierci rodziców, Glitajny odziedziczy³ syn, Maksymilian Karol Ferdynand Juliusz, po ¶mierci Maksymiliana – jego syn Maksymilian Karol Ferdynand. W miejsce starego dworu Oelsenów, Skopnikowie postawili piêkny pa³ac. W trakcie dzia³añ wojennych owy pa³ac zosta³ zniszczony.

   W miejscowo¶ci, w p³d. czê¶ci parku dworskiego ulokowany by³  niewielki cmentarz rodowy rodziny von Skopnik. Cmentarz nazywa³ siê Marysin (Mariens Ruh) od imienia Marii Emilii von Skopnik. Spoczywali tu: Ernst Carl Ferdinand  (zm. w 04.1873 r.), Artur Carl Ferdinand (zm. 26.07.1873), Maximilian Carl Ferdinand sen. (zm. 17.02.1894 r.) i Gertruda Charlotta Luisa Joanna (zm. 17.02.1896 r.). Cmentarz, zniszczony ca³kowicie zosta³ po 1947r.

   Po drugiej wojnie ¶wiatowej powsta³o w Glitajnach pañstwowe gospodarstwo rolne. W 1970 roku mieszka³o tu 341 osób. By³y tu w tym¿e roku przedszkole (29 dzieci) i punkt biblioteczny. W 1983 roku, wie¶ liczy³a 23 domy, 58 mieszkañców. PGR Glitajny w 1973 roku nale¿a³ do so³ectwa Wiklewo, gminy Korsze. Obecnie Glitajny maja 396 mieszkañców (stan na dzieñ 08.10.2004r).

 

  ¬ród³a (m.in.):

1). „Kêtrzyn z dziejów miasta i okolic”; wyd. Pojezierze; Olsztyn 1978r.

2). „Kêtrzyn z dziejów miasta i powiatu”; Zofia Licharewa; wyd. Pojezierze; Olsztyn 1962r.

 3). Gazeta „¯ycie Kêtrzyna”, nr:3 /2000r;

 

 

POWRÓT