OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT ()

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki             
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

Korszeńskie Towarzystwo Sportowe

Korsze już przed 1945 r. mogło pochwalić się znaczącymi wynikami w różnych dziedzinach sportu. Największe osiągnięcia i tytuły mistrzowskie uzyskali zawodnicy sztafety 4 x 100 m (i w ogóle cała sekcja lekkoatletyczna), gimnastycy, no i oczywiście drużyna piłki nożnej, która grała w I lidze prowincji (odpowiednik dzisiejszego landu w Niemczech) wschodnio – pruskiej. Wszyscy zawodnicy uprawiający daną dyscyplinę sportową (przed 1945 r. w Korszach było ich 10 – oprócz trzech wyżej wymienionych – koszykówka, piłka ręczna, tenis stołowy, boks, strzelectwo, hokej, tenis ziemny) zrzeszeni byli w Korszeńskim Towarzystwie Sportowym (Sportverein Korschen – w skrócie SVK) powstałym w 1919.

Towarzystwo miało swój sztandar i stroje sportowe z napisem SVK. Na sztandarze wyhaftowany był napis, który w wolnym tłumaczeniu na język polski brzmiał: „Dla chwały sportu i honoru ojczyzny startujemy (bierzemy udział) w zawodach”.

Przez pierwsze kilkanaście lat zawody odbywały się na łące przy majątku w Kałmach (Collmen). Kiedy zawodnicy z Korsz zaczęli przysparzać chwały swojemu miastu, rozpoczęto starania o lokalizację terenu na budowę stadionu z prawdziwego zdarzenia. Pod koniec lat 20-tych przy pomocy ówczesnego burmistrza Chlebowitza i honorowego przewodniczącego zarządu Towarzystwa SVK Maksymiliana von Skopnika (właściciela dóbr rycerskich w Glitajnach) oraz właścicieli Głowbit (rodzina Boehm) pozyskano tereny położone naprzeciwko szkoły pszczelarskiej. Pomocy finansowej udzielili także miejscowi kupcy, którzy wykazali się szczególną hojnością i pomocą w okresie kryzysu i inflacji na przełomie lat 20 i 30. Na tym terenie rozpoczęto budowę stadionu miejskiego z boiskiem, bieżnią i miejscem na zawody lekkoatletyczne. Uroczyste poświecenie i oddanie do użytku stadionu miejskiego nastąpiło 1 maja 1931 r. Stadion ten funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Z okazji otwarcia tego stadionu zorganizowano w Korszach I narodowe (krajowe) zawody lekkoatletyczne z udziałem 164 sportowców reprezentujących największe wtedy kluby sportowe Niemeic (m.in. Prussia Samland czy ASCO). Wśród uczestników wymienić trzeba udział mistrza świata Emila Hirschfelda czy Erwina Blaska późniejszego rekordzisty świata w pchnięciu kulą i srebrnego medalisty na olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. Był to I narodowy festyn (dzisiaj nazywa się to meeting) lekkoatletyczny w Prusach Wschodnich.

W dowód uznania osiągnięć sekcji lekkoatletycznej SVK oraz za znakomitą organizację, Korsze dostąpiły zaszczytu przygotowania kolejnych zawodów tej rangi w roku następnym, a następnie już co roku. Spore osiągnięcia miała też drużyna I-ligowej piłki nożnej dowodzona przez jednego z najlepszych piłkarzy w Prusach Wschodnich Fritza Wölky, który jako syn miejscowego kupca woził drużynę na mecze swoim prywatnym samochodem.

Drużyna z Korsz grała i wygrywała turnieje 6 piłkarskich rozgrywanych na terenie parku pałacowego w Drogoszach. W 1939 r. drużyna SVK wygrała turniej 6 piłkarskich pokonując w Królewcu miejscową drużynę 3:2.

Towarzystwo Sportowe SVK w Korszach zajmowało się nie tylko działalnością sportową ale i kulturalną. Przy SVK działał teatr który wystawiał różne, tematyczne sztuki teatralne.

Była też kapela, zespół który przygrywał na różnych potańcówkach, zabawach czy uroczystościach. Towarzystwo organizowało też cykliczne jarmarki różności w czasie których sprzedawano używany sprzęt sportowy ( po bardzo przystępnych cenach). Zawody sportowe odbywały się nie tylko na stadionie miejskim. Zawody strzeleckie miały miejsce na strzelnicy nieopodal stadionu. Zawody tenisa ziemnego odbywały się na kortach leżących na posesji barona von Fresina w zachodniej części miasta, a mecze hokeja rozgrywano na obecnym stawku (tzw. „kolejowym”). I co ciekawe, zawodnicy sami przygotowywali tafle, boisko czy korty do meczów. A w czasie kryzysu sportowcy z SVK sami płacili na utrzymanie sekcji. Natomiast w czasie mroźnej zimy 1922/1923 każdy zawodnik musiał przynieść po 1 kawałku brykietu na ogrzanie sali.

Źródła:

1). „Korszeńskie Towarzystwo Sportowe” Gazeta Życie Kętrzyna, rok 2000; Oprac. na podst. RudR Tadeusz Korowaj


 

POWRÓT