OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT ()

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki                
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

HISTORIA DWORCA KOLEJOWEGO

Każde miasto ma swoje serce. Tym sercem dla Korsz był, jest (i będzie) dworzec kolejowy.

Serce Korsz zaczęło bić 1 listopada 1867 r., kiedy to pierwszy, przystrojony girlandami pociąg wjechał na dworzec i do miasta. Jak każde serce rośnie z latami, tak i serce Korsz pompowało nowe życie w gminę i wprowadzało postęp, co odczuwali wszyscy mieszkańcy.

Rozwój dworca przyczynił się do rozwoju miejscowości. Budowano domy i całe osiedla, przybywało kupców i rzemieślników, a stopa życiowa mieszkańców rosła.

Około 1910 r. Korsze liczyły ponad 300 mieszkańców, a już w 1930 roku  3000 mieszkańców, z czego większość to kolejarze, urzędnicy i robotnicy. Śmiało można stwierdzić, że kolej stała się oknem na świat mieszkańców Korsz. Tu krzyżowały się pociągi z różnych stron. Młodzież i dziewczyny podpatrywały najnowszą modę, tu powstawały tęsknoty za dalekimi podróżami, otwierały się oczy i dusze. Niepotrzebne były wtedy pokazy mody i czasopisma, aby wiedzieć co jest na czasie. Wystarczyło pójść na dworzec.

Ówczesny budynek dworca kolejowego wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie (fot. 1).

W czasie I wojny światowej miasto zostało zajęte przez żołnierzy rosyjskich (armia „Niemen” pod dowództwem gen. P. Renenkampfa). Kiedy pod koniec sierpnia 1914 r. Rosjanie musieli się wycofać (kontrofensywa wojsk niemieckich dowodzonych przez gen. P. Hindenburga) to podpalili dworzec i kilka sąsiadujących budynków. Pierwotny budynek dworca wybudowany został na początku lat 70-tych XIXw.

Obecny zaś dworzec odbudowany został w latach 20-tych XX w. W czasie działań wojennych w styczniu i lutym 1945 r. dworzec w Korszach został częściowo rozbity, częściowo wypalony, splądrowany i obrabowany przez żołnierzy Armii Czerwonej. Do rozwoju dworca i w ogóle węzła kolejowego przyczynili się właściciele okolicznych majątków o dobrych, urodzajnych ziemiach. To właśnie kolejom powierza się główną rolę jako środkowi transportu. Produkty rolne, zboże, ziemniaki, owoce, warzywa, konie i inne zwierzęta produkowane i hodowane w nadmiarze wędrują we wszystkich czterech kierunkach (na Ełk, Królewiec, Wystruć, Olsztyn i dalej w głąb Niemiec). Nadmienić należy, że tereny

ówczesnych Prus Wschodnich były spichlerzem całych Niemiec, tak wysoka była wtedy kultura rolna.

   W owych czasach istniały jeszcze cztery klasy wagonów. Czwartą klasą podróżowali handlarze i przekupki, którzy wieźli ze sobą produkty na targi i jarmarki (m.in. ptactwo, masło, jajka, kiełbasę, mięso, owoce itp.). Wszystkie produkty były dobrze spakowane i ciasno poupychane w wolnych miejscach. Trzecią klasą podróżowali przeciętni mieszkańcy. Pierwsza i druga klasa, z miękkimi siedzeniami, przeznaczona była tylko dla bogatych.

Źródła:

1). „Historia Dworca Kolejowego” Gazeta Życie Kętrzyna nr:   2000; oprac: Tadeusz Korowaj.

 

 

 

POWRÓT